سنگ های مالاکیت

سنگ های مالاکیت

سنگ های قیمتی

مالاکیت (Malachite) یک کانی سبز رنگ با فرمول شیمیایی هیدروکسید کربنات مس Cu2(CO3)(OH)2 و جزو اولین کانسارهای معدنی بود که برای تولید فلز مس بکار میرفت. امروزه مالاکیت به عنوان کانسار مس اهمیت کمی دارد زیرا معمولا در مقادیر کم یافت میشود و انواع آن برای کاربردهای تزئینی دیگر با قیمتی بالاتر فروخته می شود.

مالاکیت به عنوان یک گوهر

مالاکیت سنگی نرم با سختی 3.5 تا 4 است. از آنجایی که مالاکیت کانسار معدنی مس است، رنج وزن مخصوص آن بالا و بین 3.6 تا 4 میباشد. این ویژگی برجسته همراه با رنگ سبز مالاکیت معدنی سبب میشود تشخیص آن آسان گردد. برجسته ترین ویژگی فیزیکی مالاکیت ، طرح های متنوع روی آن و رنگ سبز آن است که از سبز روشن تا سبز بسیار تیره که تقریبا سیاه هست دیده می شود.

ویژگی های فیزیکی مالاکیت

رنگ سبز زنده، درخشش صیقلی روشن، باندها و طرح‌هایی به شکل چشم، مالاکیت را به عنوان گوهری بسیار محبوب تبدیل کرده است. از مالاکیت برای قرنها به عنوان سنگی نیمه قیمتی جهت مجسمه سازی استفاده میشد. امروزه علاوه بر آن، به صورت تراش کابوشن برای گردنبند، انگشتر و یا تراش گرد در تسبیح یا دستبند تراشیده می شود. جعبه های کوچک ساخته شده از اسلایس‌های مالاکیت جذاب و محبوب هستند.
برخی از دیدنی ترین مالاکیت های با کیفیت جواهری شامل همرشدی آن با سایر کانی‌های معدنی مس نظیر آزوریت (آزورمالاکیت)، کریزوکلا، فیروزه و دیگر ترکیبات ناهمگین مس-مالاکیت می باشند. استفاده از مالاکیت به عنوان سنگی قیمتی و زینتی از نظر ویژگی‌های فیزیکی آن محدود است. رخ ان کامل است و سختی پایینی دارد.

اینها سبب میشوند که کاربردهای مالاکیت در جواهرسازی به مواردی محدود شود که دچار سایش و ضربه نمی شوند. همچنین این سنگ به گرما حساس است و با اسیدهای ضعیف واکنش نشان می دهد. این خصوصیات بیشتر استفاده از آن را محدود کرده و در هنگام تمیز کردن، تعمیر و نگهداری به مراقبت نیاز دارند.

محصولات مالاکیت

خواص مالاکیت در باورهای باستانی

مالاکیت یکی از قدیمی ترین سنگهای شناخته شده است که هزاران سال به عنوان سنگی با خواص درمانی و ارتقای روحی آن مورد استفاده قرار گرفته است. در ایران باستان مالاکیت با نام “دهنه سبز” شناخته شده بود. به نظر باستان شناسان، مصری ها از 4000 پیش از میلاد، معادن مالاکیت را صحرای سینا یافته بودند. در مصر باستان ، مالاکیت توسط طبقات بالای جامعه به عنوان یکی از سنگهای قدرت اصلی آنها مورد استفاده قرار گرفت و یک نیروی زمینی برای یاری آنها جهت هدایت انرژیهای بالاتر روی کره زمین استفاده می شد.
​​​​​​​
فرعونی ها غالباً قسمت داخلی سرآذين خود را با ملاکیت می چیدند و معتقد بودند که به آنها کمک می کند تا عاقلانه حکمرانی کنند. همچنین از پودر ریز خرد شده آن جهت سایه چشم درخشان استفاده میشود. این زینت سبز نه تنها زیبایی بود بلکه گزارش شده است که آینده بینی و بینش روشنی را تحریک می کند. در سوئیس و در چندین روستای ساووی در آلپ فرانسه، تصور می شود كه صلیبهای مالاكیتی برای زنان باردار موفقیت و شانس خوب می آورد و مادران خانواده های بزرگ به اینکه مجموعه های صلیب مالاكیتی خود را نشان دهند افتخار میکردند. کلکسیونرها معدقدند که این صلیب‌ها مربوط به قرن پانزدهم است.

خواص مالاکیت در چکرا درمانی

این سنگ چاکراهای قلب (چهارم) و ناف (سوم) را تحت تاثیر قرار میدهد. مالاکیت موجب افزایش اعتماد به نفس و وضوح احساسی گشته و از محافظت روان و اظهار وجود را تسهیل میکند. این سنگ موجب ارتقای قدرت اراده گشته و سبب افزایش سرزندگی و بهبودی بیماری های التهابی و سم زدایی از بدن میشود. مالاکیت یکی از مهمترین سنگها جهت محافظت دربرابر انرژی های منفی است. این سنگ جاری کننده سالم ترین الگوی انرژی برای قلب است و تعادل احساسی را برای شما به ارمغان می آورد.

خواص مالاکیت در طب کهن ایرانی

عرایس الجواهر: در طب ایرانی برای درمان آب مروارید استفاده میکردند و معتقد بودند که گزند چشم زخم را خنثی سازد.اگر پاره ای از دهنه (مالاکیت) با مشک سود کرده سه بار در بینی دیوانه یا مصروعی بدمند یا بخور سازند نافع بود.

طبیعت آن سرد و خشک است، چشم را سود دارد و رگهای برخاسته را بنشاند و آبله از چشم زخم ببرد و روشنی بیافزاید.
تنسوخ نامه و الابنیه عن حقایق الادویه /84

در جواهرنامه امده است: گفته اند دهنه (مالاکیت) ترش زهر است. اگر در دهان گیرند مضرت زهر کند (مانند زهر عمل کند) و اگر کسی را کژدم گزیده باشد آنرا بسایند به سرکه ترش و طلا کنند (بر موضع قرار دهند) درد را ساکن کند. و اگر مگس را به حجر دهنج بکشند و خرد کنند و بر موضع گزیدگی زنبور طلا کنند درد را ساکن کند. اگر کسی را زهر داده باشند مقدار نیم درنگ سنگ دهنه شیرین مصول کنند و بدهند تا بخورد مضرت زهر را دفع کند.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید